Összefoglalás: statisztika – 9. osztály

Statisztika témakörben újabb összefoglaló került fel honlapunkra. Ebben a rövid, két oldalas összefoglalóban definíciókat és példákat találhattok a témakörrel kapcsolatban.

statisztika 1

A leíró statisztika egy olyan témakör, amely könnyen megfogható, hiszen a mindennapi életben is sokszor találkozunk vele. Szinte minden nap találkozunk grafikonokkal, adatsorokkal (időjárási adatok, gazdasági mutatók, népességszám, stb.). Elemezzük és feldogozzuk az adatokat, átlagot számolunk, stb. Ezért is fontos, hogy a tanulmányaink során elsajátítsuk ehhez a témakörhöz tartozó alapfogalmakat.

statisztika 2

A statisztika rövid története

Eredetileg – ma már ritka, elavultnak számító értelmezés szerint – a statisztika matematikai eszközöket igénybe vevő államháztartástant jelentett, vagyis azon módszerek gyűjteményét és elméletét, amelyek segítségével az újkorban kialakuló modern államok számon tarthatták erőforrásaikat és a társadalmi problémákat (népesség, termelés, betegségek stb.). Erre utal a szó etimológiája is, minthogy a szót az újlatin statisticum collegium („államtanács”) és az olasz statista („államférfi”, politikus) kifejezésekből származtatják. A statisztika atyja, Gottfried Achenwall is ilyen értelemben használta e szót munkáiban („az állam tudománya”) először 1749-ben. A szó mai értelmét („az adatgyűjtés és adatfeldolgozás általános tudománya”) csak a tizenkilencedik század elején nyerte el.

A következtető statisztika mindenekelőtt a matematikai ismeretek (ezeken belül is főként a valószínűségszámítás) gyors fejlődésének következtében, a leíró statisztika pedig a különböző adatszerzési és mintavételi technikák kialakulásával, fejlődésével jutott el a mai szintjére.

Összefoglalónkban többek között az átlag, a terjedelem, a módusz és a medián definícióival megismerkedhettek. Ezekhez a fogalmakhoz példákat is társítottunk.

Az összefoglalót az alábbi linken tekinthetitek meg:

http://tutimatek.hu/wp-content/uploads/2017/06/STATISZTIKA-ÖSSZEFOGLALÁS.pdf

Gyakorló példákat tartalmazó feladatlapunk később kerül feltöltésre!

Kérdés esetén keress bármelyik elérhetőségünkön! 🙂

Forrás: Wikipédia